فا

‫ اطلاعیه مرکز ماهر در خصوص مراقبت های ویژه مدیران فناوری اطلاعات سازمانها در ایام تعطیلات ماه محرم


با عرض تسلیت ویژه بابت ایام سوگواری پیش رو، به اطلاع می‌رساند که ایام تعطیلات، خصوصا تعطیلات طولانی، بهترین فرصت برای مهاجمین جهت انجام نفوذ، سرقت اطلاعات و تخریب در زیرساخت‌های فناوری اطلاعات کشور می‌باشد. لذا اکیدا توصیه میگردد تا اقداماتی به شرح زیر را برای کسب آمادگی و پیشگیری از رخدادهای احتمالی در دستور کار قرار دهند:
1- خاموش کردن سامانه‌ها و خدمات دهنده‌هایی که در این ایام نیاز ضروری به ارائه خدمات آن‌ها وجود ندارد؛ به عنوان مثال سرورهای واسطه انتقال فایل.
2- پرهیز از استفاده از پروتکل‌های دسترسی از راه دور و در صورت عدم امکان به کار بستن این تمهید، افزایش ایمنی این قبیل از دسترسی‌ها.
3- تغییر دادن رمز ورود به سامانه‌ها قبل از آغاز تعطیلات و رعایت نکات امنیتی در تعیین رمز عبور، تعیین و تنظیم تعداد دفعات مجاز برای تلاش ناموفق ورود و مخصوصا دقت کافی در زمان استفاده از رمز عبور برای دسترسی از راه دور.
4- قطع ارتباط اینترنت در مورد آن دسته از سرورها که خاموش کردن آن‌ها ممکن نیست ولی دسترسی به آن‌ها از طریق اینترنت در این ایام الزامی نمی باشد.
5- به روزرسانی نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای امنیتی و بررسی گزارش‌های تولید شده توسط این دسته از ابزارها.
6- تهیه پشتیبان از سامانه‌ها و اطلاعات به ویژه سرورهای پایگاه داده و تست عمکلرد صحیح پشتیبان‌های تهیه شده قبل از آغاز تعطیلات.
7- هوشیاری و پیگیری مستمر اخبار حوزه امنیت اطلاعات به منظور آگاه شدن از تهدیدهای بالقوه و در صورت نیاز در موارد نادر انجام اقدامات تامینی در طی مدت تعطیلات.
8- سرکشی به سامانه‌ها، بررسی عملکرد سرورها و گزارش‌های امنیتی در تعداد نوبت‌های مناسب در میانه تعطیلات.
9- گزارش نمودن هرگونه مورد مشکوک برای دریافت خدمات تخصصی امدادی ویژه از مرکز ماهر در این ایام.


نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

نوشته

 
تاریخ ایجاد: 5 مهر 1396

دسته‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0