فا

‫ وضعيت امنيت در ماه اوت 2014 به گزارش سايمانتك

شماره:IRCRE201410181
تاريخ:93/06/20

شركت امنيتي سايمانتك هر ماه گزارشي را كه حاوي تحليل آخرين تهديدها و روندهاي مربوط به بدافزار، هرزنامه، آسيب پذيري و ديگر خطرات بالقوه در اين حوزه است، منتشر مي‌نمايد. در زير خلاصه اي از گزارش اين شركت از داده هاي جمع آوري شده در ماه اوت آورده شده است.
حملات هدفمند
در ماه اوت، تعداد متوسط حملات سرفت هويت در هر روز كاهش داشته و به 20 حمله رسيده است كه نسبت به 12 ماه گذشته در پايين ترين سطح خود قرار گرفته است. فايل هاي .exe رايج ترين نوع فايل پيوست بوده است كه در حملات سرقت هويت از آن استفاده شده است. پس از آن فايل هاي .doc در رتبه دوم قرار گرفته است.
در اين ماه شركت هايي با بيش از 2500 كارمند بيشترين هدف اين نوع حملات بوده است.
نشت داده ها
بزرگترين نشت داده اي كه در ماه اوت گزارش شده است در نتيجه افشاي 27 ميليون هويت بوده است. در اني ماه در مجموع 31 ميليون شناسه افشاء شده است. هكرها مسئول 53 درصد از نشت داده هاي افشاء شده در يك سال گذشته مي باشند. نام واقعي، شماره شناسايي دولتي مانند شماره امنيتي اجتماعي و آدرس منزل سه نوع اطلاعاتي هستند كه در صدر جدول نشت داده قرار گرفتند.
بدافزارها
بدافزارهاي W32.Sality و W32.Ramnit درصدر جدول 10 بدافزار برتر قرار دارند. رايج ترين تهديدات بر روي سيستم عامل OS X بدافزار OSX.RSPlug.A بوده است كه 51 درصد از تمامي بدافزارهاي يافت شده بر روي اين سيستم عامل را شامل مي شود. در مجموع بدافزارهاي گروگان گير از ماه مارس امسال افزايش نداشته اند. با اينحال بدافزارهاي گروگان گيري كه از رمزگذاري استفاده مي كنند از ماه ژانويه تاكنون افزايشي 70 درصدي داشته اند. در ماه اوت كشورهاي امريكا و چين به ترتيب اولين و دومين منبع فعاليت بات نت ها مي باشند.
10 بدافزار برتر Mac OSX كه مسدود شده اند
آسيب پذيري
در ماه اوت 399 آسيب پذيري افشاء شده است. هيچ آسيب پذيري اصلاح نشده اي در اين ماه گزارش نشده است. در 12 ماه گذشته، مرورگر IE بيشترين آسيب پذيري را در بين مرورگرها داشته است. در همين زمان، جاوا اوراكل بيشترين آسيب پذيري پلاگين را داشته است.
تلفن همراه
در ماه اوت، دو خانواده از بدافزارهاي اندرويد كشف شد. از تهديداتي كه در 12 ماه گذشته كشف شده است، 24 درصد مربوط به سرقت اطلاعات از روي دستگاه و 23 درصد مربوط به ردگيري كاربر دستگاه بوده است. در مبحث كلاهبرداري شبكه هاي اجتماعي، 52 درصد مربوط به پبشنهادات جعلي بوده است.
هرزنامه و سرقت هويت
در ماه اوت ميزان هرزنامه ها مجددا كاهش يافته است و به يك ايميل از 1587 ايميل رسيده است و در مقايسه با ماه ژوئيه كه يك ايميل از هر 1290 ايميل بود كاهش يافته است. نرخ جهاني هرزنامه در اين ماه 62.6 درصد بود. يك ايميل از هر 270 ايميل حاوي ويروس بوده است. در اين ماه از كل ترافيك ايميلي، 3.2 درصد حاوي URL مخرب بوده است كه نسبت به ماه ژوئيه كاهش يافته است.
منابع:

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

نوشته

 
تاریخ ایجاد: 28 مهر 1393

دسته‌ها

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0