فا

‫ نكات استفاده از شبكه هاي Wi-Fi عمومي

IRCAR201307180
تاريخ: 23/04/91
امروزه استفاده از Wi-Fi hotspotها در هتل‌ها، كتابخانه‌ها، فرودگاه‌ها، دانشگاه‌ها، و ساير مكان‌هاي عمومي رواج يافته است اما نكته حائز اهميت ناامن بودن اين hotspotها در اغلب موارد است. هنگام استفاده از hotspot به خاطر داشته باشيد كه اطلاعات خود را فقط براي سايت‌هايي كه كاملاً رمزگذاري شده‌اند ارسال نماييد.
شما فقط زماني مي‌توانيد از ايمن بودن hotspot مطمئن شويد كه اين hotspot زمان ورود به شبكه از شما درخواست يك كلمه عبور WPA نمايد. اگر به hotspotاي اطمينان نداريد، با آن شبكه مانند يك شبكه ناامن رفتار كنيد.
موضوعاتي كه در اين مقاله به آنها خواهيم پرداخت عبارتند از:
- چگونگي عملكرد رمزگذاري
- مشخصات يك سايت رمز شده
- عدم ايمني بيشتر hotspotها
- چگونگي محافظت از اطلاعات هنگام استفاده از شبكه Wi-Fi عمومي
چگونگي عملكرد رمزگذاري
رمزگذاري، عامل حفظِ اطلاعات افراد به صورت ايمن است. رمزگذاري عاملي براي جلوگيري از دسترسي افراد ثالث به اطلاعات در هنگام ارسال آن در اينترنت است. براي ارسال اطلاعات شخصي هنگام استفاده از شبكه‌هاي بي‌سيم، بايد مراقب بود. بهترين كار ارسال اطلاعات به صورت رمز شده است. اگر امكان اين كار ميسر نيست، اطلاعات شخصي خود را زماني ارسال كنيد كه از يك وب سايت رمزگذاري شده استفاده مي‌كنيد و يا در حال استفاده از يك شبكه Wi-Fi امن هستيد. لازم به ذكر است كه اگر وب سايت رمزگذاري شده باشد، فقط اطلاعاتي كه به آن سايت ارسال مي‌شود و يا از آن سايت دريافت مي‌شود محافظت خواهد شد، اما يك شبكه بي‌سيم امن تمام اطلاعاتي را كه شما از طريق آن شبكه ارسال مي‌كنيد رمز خواهد كرد.
مشخصات يك سايت رمز شده
به خاطر داشته باشيد كه هنگام ارسال ايميل، به اشتراك گذاري عكس و فيلم، استفاده از شبكه‌هاي اجتماعي يا خدمات بانكداري الكترونيك، شما در حال ارسال اطلاعات شخصي خود هستيد. سايت‌هايي مانند سايت‌هاي خدمات بانكداري الكترونيك براي محافظت از اطلاعاتي كه كاربر از كامپيوتر خود به سرور وب‌سايت آنها ارسال مي‌كند از رمزگذاري استفاده مي‌كنند.
مشخصه يك وب‌سايت رمز شده وجود https در اولِ آدرس آن سايت است (البته لازم به ذكر است كه لزوماً وجود https كافي نبوده و بايد مواظب حملات فيشينگ هم بود). برخي وب سايت‌ها فقط روي صفحات sign-in خود از رمزگذاري استفاده مي‌كنند و ممكن است بخشي از نشست شما را رمزگذاري نكنند؛ اين عدم رمزگذاري مي‌تواند منجر به آسيب‌پذير بودن كل حساب شما شود.
عدم ايمني بيشتر hotspotها
بيشتر hotspotها اطلاعاتي را كه از طريق اينترنت ارسال مي‌كنند رمز نمي‌كنند و بنابراين امن نيستند.
اگر از يك شبكه ناامن براي ورود به سايتي رمزگذاري نشده استفاده مي‌كنيد –يا از سايتي استفاده مي‌كنيد كه از رمزگذاري فقط براي صفحه sign-in خود بهره مي‌برد- ديگر كاربران شبكه مي‌توانند آنچه شما مي‌بينيد و آنچه شما ارسال مي‌كنيد را ببينند. آنها مي‌توانند نشست شما را ارتباط ربايي كنند و از طرف شما وارد سايت شوند. ابزارهاي جديد ارتباط ربايي اين كار را ساده‌تر كرده‌اند و متاسفانه كاربراني با دانش فني كم هم قادر به اين كار خواهند بود. بنابراين مهاجم مي‌تواند از حساب كاربري شما براي جعل هويت استفاده كند.
چگونگي محافظت از اطلاعات هنگام استفاده از شبكه Wi-Fi عمومي
چه كارهايي مي‌توان براي محافظت از اطلاعات خود انجام داد؟ در ادامه به برخي از اين كارها اشاره مي‌كنيم:
- هنگامي كه از Wi-Fi hotspot استفاده مي‌كنيد فقط به وب‌سايت‌هايي وارد شويد و اطلاعات شخصي خود را فقط براي وب‌سايت‌هايي ارسال كنيد كه مي‌دانيد كاملاً رمزگذاري شده‌اند. براي حفظِ ايمني، تمام بازديدهايي كه از هر سايتي داريد بايد از زمان ورود به سايت تا زمان خروج از آن رمزگذاري شده باشد. اگر هنگام ورود به سايتي تصور كرديد به سايتي رمزگذاري شده و امن وارد شده‌ايد، اما بعد از مدتي خود را در صفحه‌اي كه رمزگذاري نشده است يافتيد، به سرعت از آن سايت خارج شويد.
- پس از ورود به حساب كاربري خود، براي مدتي طولاني در آن حساب نمانيد. هر زمان كه كارتان با حساب كاربري تمام شد از آن حساب خارج شويد.
- از يك كلمه عبور يكسان در چندين وب سايت استفاده نكنيد. در غيراينصورت ممكن است با لو رفتن كلمه عبور، مهاجم امكان دسترسي به چند حساب كاربري شما را پيدا كند.
- بسياري از مرورگرها، هنگام بازديد از وب سايت‌هاي كلاه‌برداري يا دانلود برنامه‌هاي مخرب به كاربران هشدار مي‌دهند. به اين هشدارها توجه كنيد و مرورگر و نرم‌افزارهاي امنيتي خود را به‌روز نگه داريد.
- اگر مرتب حساب‌هاي كاربري آنلاين خود را از طريق Wi-Fi hotspotها چك مي‌كنيد، از VPN قانوني استفاده كنيد. VPNها ترافيك ميان رايانه شما و اينترنت را حتي روي شبكه‌هاي ناامن رمز مي‌كنند.
- برخي شبكه‌هاي Wi-Fi از رمزگذاري استفاده مي‌كنند. WEP و WPA بيشترين پروتكل‌هاي رمزگذاري براي شبكه‌هاي Wi-Fi هستند. رمزگذاري WPA از اطلاعات شما در برابر برنامه‌هاي هكِ معمول محافظت مي‌كند، اما WEP ممكن است اين كار را انجام ندهد. همچنين WPA2 نسبت به WPA قوي‌تر است. اگر از شبكه Wi-Fi استفاده مي‌كنيد و مطمئن نيستيد كه اين شبكه از WPA استفاده مي‌كند، احتياط كنيد!

نظرات

بدون نظر
شما برای نظر دادن باید وارد شوید

نوشته

 
تاریخ ایجاد: 27 مرداد 1392

امتیاز

امتیاز شما
تعداد امتیازها: 0